Atrakcje turystyczne Dziwnów

Dziwnów to miejscowość nadmorska atrakcyjnie położona na Mierzei Dziwnowskiej między Morzem Bałtyckim a rzeką Dziwną Mierzeja Dziwnowska oddziela od wód Bałtyku północną część Zalewu Kamieńskiego tzw. Zatokę Wrzosowską.

Północny brzeg mierzei to piękna plaża, południowy zaś podmokły i zabagniony. Wąska mierzeja jest stale umacniana przed przerwaniem wskutek silnych sztormów, zwłaszcza wiosennych i jesiennych.

Dziwnów posiada bardzo dobre warunki plażowania, możliwość zażywania kąpieli morskich, klimat korzystnie wpływający na ludzki organizm oraz uzdrowiskowy charakter. Otoczony różnymi akwenami morzem, zalewem i rzeką stanowi atrakcyjne miejsce do uprawiania sportów wodnych.

Aktywnie wypoczywając nad morzem mogą swobodnie żeglować, uprawiać windsurfing. pływać na skuterach wodnych, motorówkach lub nurkować. Miejscowe wody mają do zaoferowania wędkarzom wspaniałe gatunki ryb: okonie, leszcze, węgorze, szczupaki, liny. sandacze, łososie.

Plaża :

strzeżona z jasnym, drobnym piaskiem oddzielona od miasta pasmem wydm. Zainteresowanie wypoczywających wzbudzają stojące tu kutry rybackie. Dzieci latem na plaży mają do dyspozycji dmuchane konstrukcje do skakania i zjeżdżalnię wodną. 2 morza wystające falochrony w postaci drewnianych palików są miejscem spoczynku mew. Na zachodnim krańcu plaży, przy ujściu Dziwny znajdują się dwa falochrony zbudowane w końcu XIX w. Jest to dobre miejsce do wędkowania. Promenada spacerowo-widokowa ciągnie się szczytem wydm, wzdłuż wielokilometrowej plaży.

Port rybacki :

Port rybacki położony jest przy nabrzeżu Dziwny. Wejście do portu od strony morza osłaniają dwa falochrony. Do Dziwnowa mogą także zawijać żeglarze. W tutejszej marinie znajduje się miejsce dla ok. 20 jachtów.

Most zwodzony na rzece Dziwnej :

Port rybacki położony jest przy nabrzeżu Dziwny. Wejście do portu od strony morza osłaniają dwa falochrony. Do Dziwnowa mogą także zawijać żeglarze. W tutejszej marinie znajduje się miejsce dla ok. 20 jachtów.

Przystań pasażerska :

Znajduje się przy Wybrzeżu Kościuszki. Z przystani odbywają się w sezonie letnim    regularne rejsy wycieczkowe po Bałtyku, Zalewie Szczecińskim oraz do Kamienia Pomorskiego.

Do dyspozycji są dwa motorowe statki pirackie: „Victoria” i „Korsarz” zabierające turystów w półtoragodzinny rejs. W sezonie jednostki pływają codziennie.

(dawne naturalne ujście rzeki Dziwny – obecnie ślepe jezioro) leży na szlaku przelotowym ptaków. Występują tu zarówno gatunki ptaków stale gnieżdżących się jak i ptaki zalatujące w okresie wiosny i jesieni.

Wędkarstwo :

Na zachodnim krańcu plaży znajduje się ujście Dziwny ujęte w dwa falochrony. Jest to podobno świetne miejsce do wędkowania. Nie trudno tam o okonie, leszcze, węgorze, szczupaki, liny, sandacze, łososie. Wędkować można również w wodach Zalewu Kamieńskiego, rzeki Dziwny oraz jeziora Martwa Dziwna.

Wyciecyki rowerowe :

Przez teren gminy przebiega ścieżka rowerowo-piesza, której znaczna część przebiega po istniejącym czerwonym szlaku turystycznym PTTK. Długość ścieżki wynosi 27,5 km. Na trasie znajdują się dwa punkty odpoczynku wyposażone w małą architekturę oraz tablice informujące o roślinności, zwierzętach i ciekawych miejscach.

Jazda konna :

Osobom preferującym aktywny wypoczynek polecamy jazdę konną w gospodarstwie agroturystycznym ” Pod Kogutem” znajdującym się 4 km od Dziwnowa. Stadnina mieści się we Wrzosowie 44.